Dotacje „na przypale”

Dotacje „na przypale”

Dziś jeszcze bardziej niż to miało miejsce kilka lat temu (2007-2013) przygotowanie dobrego i skutecznego wniosku o dofinansowanie wymaga czasu. Nie tylko sama ocena wniosku o dofinansowanie to proces długotrwały (często jest to 8-9 miesięcy w programach regionalnych lub 5-6 miesięcy w programach krajowych), ale i samo przygotowanie się do złożenia wniosku wymaga podjęcia szeregu czynności z odpowiednim wyprzedzeniem, aby sukces był bardziej prawdopodobny.

Nie od dziś piszą i dzwonią do nas (MG Premium Sp. z o.o.) klienci, którzy chcieliby złożyć wniosek o dotację kiedy nabór wniosków już trwa i na jego złożenie zostało mniej niż miesiąc. Oczywiście nie jest to niemożliwe, przynajmniej nie zawsze, ale wymaga odpowiednich zasobów ludzkich (czasowych) możliwych do zaangażowania „na już” – tak po stronie firmy doradczej jak i jej klienta. Niemniej jednak w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 pozyskanie dotacji jest znacznie trudniejsze niż miało to miejsce przez poprzednie 7 lat. Wynika to z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze praktycznie nie ma już dotacji na projekty proste, zwyczajne, nieinnowacyjne. Jest za to mnóstwo pieniędzy z budżetu unijnego do wydania na projekty badawczo-rozwojowe, wdrożenia wyników prac B+R czy implementacje innowacji produktowych lub technologicznych. Tego typu innowacje wymagają jednakże solidnego merytorycznego opracowania, a to z kolei jest bezpośrednio związane z czasem. Drugim powodem jest konieczność załączania do wniosku o dofinansowanie szeregu załączników jak np. opinia o innowacyjności (przykładowo w działaniu 3.2 RPO WSL) czy promesa bankowa (będąca dokumentem obligatoryjnym dla każdego projektu w działaniu 3.2.2 POIR). Są to dokumenty zewnętrzne, które trzeba pozyskać w instytucji badawczej czy banku. Nie bez znaczenia mogą się tu okazać posiadane przez przedsiębiorcę kontakty i relacje, pozwalające na przyspieszenie pewnych proceduralnych czynności i potraktowanie jego tematu priorytetowo przez pracowników tych instytucji. Pisałem o tym już rok temu we wpisie zatytułowanym: Czy opinia o innowacyjności i promesa kredytowa są niezbędne do uzyskania dotacji unijnej.

Projekty pisane na kolanie mają sporo mniejsze szanse na dotację, a jeśli nawet ją uzyskają, to realizacja takiego projektu może okazać się katorgą lub będzie zwyczajnie niemożliwa z punktu widzenia prawidłowego rozliczenia zgodnie z umową o dofinansowanie (no i wnioskiem, będącym załącznikiem do tejże umowy).

komentarze 2

  1. hale produkcyjne wynajem Author 20 marca, 2017 (2:49 pm)

    Bardzo ciekawy artykuł Panie Grzegorzu, czekam na kolejne!

  2. Robert Author 28 listopada, 2017 (2:06 pm)

    Jak o mnie chodzi, jestem tak dużym pedantem i perfekcjonistom, że nie wyobrażam sobie składać kiepsko opracowanego i nie przemyślanego wniosku. Uważam, że to dość lekkomyślne. I może przynieść więcej złego niż dobrego, jeżeli nasz nieprzemyślany biznes nie wypali. Pozdrawiam.