NOWA PERSPEKTYWA FINANSOWA UNII EUROPEJSKIEJ NA LATA 2014 – 2020

W budżecie unijnym przeznaczonym dla Polski na lata 2014-2020 dostępne są znaczne środki na dofinansowanie projektów inwestycyjnych poprzez wdrożenia innowacji w skali przemysłowej w przedsiębiorstwach (np. nowe linie technologiczne, pierwsze wdrożenie wynalazku czy wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów itp.).
Wiele obecnie organizowanych czy planowanych konkursów wymusza dopuszczając do oceny merytorycznej tylko te projekty, które wdrażają wyniki prac badawczo-rozwojowych, a jeśli nawet nie wymaga tego wprost – to wyraźnie promuje wdrażanie wyników prac B+R, odpowiednio punktując to na ocenie merytorycznej projektów.
Dotacje są adresowane przede wszystkim do firm, które planują wdrożenie wyników prac B+R (własnych bądź zakupionych, także w ramach bonów na innowacje) lub wdrożenie wynalazku do działalności produkcyjnej czy usługowej.
Komisja Europejska narzuciła na Polskę wytyczne, zgodnie z którymi musiały być przygotowane programy operacyjne podzielone na działania i poddziałania. Obecnie jeśli przedsiębiorca chce dofinansować zakup maszyn i urządzeń, zakup oprogramowania, licencji, know-how czy sfinansować budowę nowoczesnej hali produkcyjnej musi się zastanowić nad głębszym celem projektu.
Takim celem może być:
- Wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu lub usługi
- Wdrożenie innowacyjnej technologii
- Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych
Dofinansowaniu mogą podlegać m.in. następujące koszty:
- zakup gruntu, zakup lub/i budowa budynków i budowli
- nabycie lub wytworzenie środków trwałych
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych